Anaokulu Çocukları İçin Gereken Sosyal Beceriler Nelerdir?

Başlıklar

Anaokuluna başlamak bir çocuğun hayatındaki en büyük adımlardan birisidir ve küçük çocuğunuzun bu önemli adım için hazır olduğundan emin olmak önemlidir. Hedefler ve kıyaslamalar Türkiye’de şehirden şehire değişiklik gösterebilir, bu koşulda eğitim beklentilerinizin ne olduğu konusunda hazırlıklı olmanız en iyisidir.

Anaokuluna Başlamadan Önce Çocuğunuz Temel Eğitim Seviyesine Ulaşmış Olması Gereklidir

Ebeveynler çocuğun ihtiyaç duyduğu sosyal becerilere sahip olup olmadığını belirlemek için okul yöneticileri ve ideal olarak çocuklarının öğretmenleriyle görüşmek isteyeceklerdir. 

Çocukların hem akademik yılın başlangıcında hem de bitiminde nasıl gelişim farkı gösterdiğini bilmek faydalıdır. Ancak, her çocuğun okulda kaldığı süre boyunca aynı performansa sahip olacakları anlamına gelmez, Çocuğunuzun okulda iyi bir performans göstermesini istiyorsanız 2-3 yaşlarına kadar bazı temel becerilere sahip olması büyük bir fayda sağlayacaktır. Önemli bir not: Ebeveynler anaokulu kontrol listesinde çocuklarının performansını görebiliyor olsalar da, iyi veya kötü olarak bu durumu onlara belirtmek her zaman iyi olmayabilir.

Ebeveynlerin Dikkate Alması Gereken Kurallar

Sosyal etkileşim açısından, okula hazır bir çocuğun başkalarıyla iyi oynayabilmesi, anlaşabilmesini (hem fiziksel nesnelerle hem de fikirlerle) bilmesi gerekir. 

Bazı çocuklar başkalarına karşı çekimser kalırken, (özellikle kardeşleri yoksa), en azından şarkı söyleme, tekerleme ve konuşma gibi grup etkinliklerine katılmaya istekli olmayabilirler. Çoğunlukla, kreşte olan bir çocuğun öğretmeni ve diğer çocukları dinlemesi, dikkatini vermesi ve talimatları izlemesi ve özellikle bir grup ortamında kendi kendini kontrol etme düzeyi olması beklenir. Bu durum da okul öncesi aile eğitimi ile mümkün olabilmektedir.

Örgün İş Becerileri Geliştirme

Kreş ve okulda öğrenmesi için zorlu becerilerden biri, sınıf yeni bir ortam olduğundan, resmi çalışma alışkanlıkları geliştirmek. 

Okul yılının sonunda, çocuklar bir görevi tamamlayabilmeli ve öğretmenden gelen talimatları izleyebilmeli, kalem ve boya kalemleri gibi materyallerine bakabilmeli ve bazı görevlerde bağımsız çalışabilmelidir. Okulumuzda öğrencilerimizin okuma yazma bilmeleri beklenmeyecek, ancak harfleri ve sayıları temel olarak tanımaları, isimlerini yazıp heceleyebilmeleri ve zamanlarına göre onda ileri ve geri saymalarını sağlayabilmeleri beklenir. Eğer çocuklar bu aşamaya henüz gelememiş veya yeni yeni öğrenmeye başlamışsa, öğretmenlerimiz bu konuda profesyonel eğitim göstereceklerdir.

Facebook Sayfamızdan paylaşımlarımızı takip ediniz.

İnceleme
  • İnceleme
5

Özet

Anaokuluna başlamak bir çocuğun hayatındaki en büyük adımlardan birisidir ve küçük çocuğunuzun bu önemli adım için hazır olduğundan emin olmak önemlidir. Hedefler ve kıyaslamalar Türkiye’de şehirden şehire değişiklik gösterebilir, bu koşulda eğitim beklentilerinizin ne olduğu konusunda hazırlıklı olmanız en iyisidir.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.