Ambliyopi (Göz Tembelliği) Nedir? Çocukluk Dönemi Göz ve Görme Gelişimi

Başlıklar

Ambliyopi nedir?

Ambliyopi, bir göz diğerinden daha zayıf olduğunda ortaya çıkan bir çocukluk göz problemidir. Ambliyopiye bazen “göz tembelliği” de denir. Beyin, güçlü gözden gelen görüntüleri almayı ve zayıf gözdeki görüntüleri görmezden gelmeyi seçer. Bu, çocuğunuzun güçlü gözü, zayıf gözden daha fazla kullandığı anlamına gelir. Zayıf göz yeterince çalışmadığı için göz gelişmez ve donuk bir hal alır. Ambliyopi’de genellikle sadece bir göz etkilenir.

Bu sorun, doğum ile 7 yaş arasında başlıyor. Çocuğunuzun sadece bir göz kullandığını bile bilmiyor olabilirsiniz. Görüntüleri zayıf gözle görmezden gelmek otomatik bir cevaptır. Çocuğunuzun bu durum üzerinde hiçbir kontrolü yoktur.

Erken tedavi genellikle ambliyopi sorununu iyileştirebilir. Çocuğunuz tedavi için ne kadar küçükse, tedavi sonrası çocuğunuzun iyi görme olasılığı da o kadar yüksektir.

Ambliyopiye ne sebep olur?

Çocuğunuzun gözlerinin net, odaklanmış bir görüntü oluşturmasını engelleyen, bir veya iki gözün normal kullanımını önleyen herhangi bir durum ambliyopiye neden olabilir. 

 • Gözler aynı nesneye odaklanamazsa. Buna şaşılık denir. Örneğin, gözlerin her biri başka yöne bakarken bir noktaya odaklanma sorunu oluşabilir. Bu durmda, beyine iki farklı görüntü gönderilir. Şaşılık yaşayan bir çocukta beyin, görüntüleri tek bir gözden almayı seçer.
 • Çocuğunuzun bir gözü diğerinden çok daha net görürse, beyin bulanık görüntüyü görmezden gelir ve göz tembelliği oluşur.
 • Işığın göze uzun süre girmesi önlenirse. Kontakt lensler de bu soruna yol açabilir Bu tür problemler nadir fakat ciddidir. Erken tedavi edilmezse çocuğunuzun etkilenen gözünde tembellik başlar.

Ailenizde bu soruna sahip bir başkası varsa veya erken doğum yapmışsanız çocuğunuzun, ambliyopiye sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Ambliyopi (Göz Tembelliği) Belirtileri Nelerdir?

Çoğu durumda, ambliyopi dışarıdan bir belirti oluşturmaz. Fakat çocuğunuz şunları yapıyorsa göz tembelliğine sahip olabilir;

 • Bir gözünü diğerine göre daha nadir hareket ettiyorsa.
 • Aynı yönde hareket etmeyen veya aynı noktaya sabitlenmeyen gözlere sahipse.
 • Bir göz kapandığında, batma hissi oluşuyorsa.
 • Bir şeye bakmak için başını sağa veya sola eğiyorsa.
 • Sarkan bir üst göz kapağı varsa.

Ambliyopi nasıl teşhis edilir?

Doktor çocuğunuza bir göz muayenesi yapacak. Muayene, çocuğunuzun bir gözde görme gücünün yetersiz olduğunu gösteriyorsa, doktor diğer nedenleri göz ardı ederek ambliyopiyi teşhis edebilir.

Teşhisi koymaya yardımcı olmak için doktor, görme sorunu olan herhangi bir aile üyesininin olup olmadığını soracak, geçmişte düşük doğum yapılması gibi bir olayın yaşanıp yaşanmadığını soracak, diğer olası risk faktörlerini ve çocuğunuzun okuma zorluğu olup olmadığını, okula tahtayı görmeyi veya TV seyrederken rahatsız olup olmadığını göz önünde bulunduracaktır.

Kanada Pediatri Derneği, 5 yaşından küçük çocuklarda tembel göz (ambliyopi), hiza sorunu yaşayan gözler (şaşılık) ve görme bozukluklarını tespit etmek için tarama yapılmasını önerir. Çocuğunuzun gözleri veya görüşü hakkında endişeleniyorsanız, onu en kısa zamanda bir göz doktoruna götürün. Hiçbir çocuk göz muayenesi için çok küçük değildir.

Nasıl tedavi edilir?

Ambliyopinin tedavisi için çocuğunuzun zayıf gözünü kullanması gerekir. Bu, gözün güçlenmesini sağlar. Zamanla bu, zayıf gözdeki görüşü düzeltir.

Doktorunuz şunları önerebilir:

 • Bir göz bandı ile güçlü gözün kullanılmasının engellenmesi.
 • Güçlü gözün göz damlası veya gözlükle bulanıklaştırılması.

Çocuğunuz, günün çoğunu ya da her günün sadece bir bölümünü göz bandını veya gözlükleri takmak zorunda kalabilir. Tedavi birkaç hafta veya ay sürebilir. Ağır vakalar daha uzun sürebilir.

Tedaviye başlamanın en iyi zamanı 6 yaşından öncedir ve çocuğunuzun göz gelişimi tam olarak gelişmeden önce 9 veya 10 yaşlarında başlamalıdır. Daha sonra tedavinin büyük olasılıkla daha az yardımcı olacaktır. Tedavi görmeyen ambliyopili bir çocuğun yaşamı için görme gücü yetersiz olabilir.

Tedavi bittikten sonra çocuğunuz için düzenli göz muayeneleri gerçekleştirildiğinden emin olun. Ambliyopi başarılı tedaviden sonra bile geri dönebilir.

Ambliyopi (Göz tembelliği)’ne sahip çocuklar için özel eğitim vermekteyiz. Ön kayıtlar için Ön kayıt formunu doldurabilir; +90 (312) 274 1122 nolu,  +90 (532) 356 9036 nolu ve +90 (533) 526 0868nolu numaramızı arayabilirsiniz. Okulumuz, Güzelkent Mahallesi 2617. Cadde No:14 Eryaman Etimesgut/Ankara adresindedir. 

İnceleme
 • İnceleme
4

Özet

Ambliyopi, bir göz diğerinden daha zayıf olduğunda ortaya çıkan bir çocukluk göz problemidir. Ambliyopiye bazen “göz tembelliği” de denir. Beyin, güçlü gözden gelen görüntüleri almayı ve zayıf gözdeki görüntüleri görmezden gelmeyi seçer. Bu, çocuğunuzun güçlü gözü, zayıf gözden daha fazla kullandığı anlamına gelir. Zayıf göz yeterince çalışmadığı için göz gelişmez ve donuk bir hal alır. Ambliyopi’de genellikle sadece bir göz etkilenir.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.