Çocukları Zorbalık ve Siber Zorbalıktan Koruma Yolları

Başlıklar

Zorbalık ve siber zorbalık ciddiye alınması gereken bir konudur. Çocuğunuzu korumaya yardımcı olmak için her şeyden önce onun günlük olarak görüştüğü kişilere dikkat etmelisiniz. Zorbalık gösterme potansiyeline sahip herhangi birini tespit ederseniz, onlarla konuşun ve güvenli olup olmadıklarından emin olun.

Ne yazık ki çok sayıda çocuk, okulda ve evde çeşitli zorbalıklara maruz kalmaktadır. Çocuğunuz, eğitimi ciddiye alması ve aile bireylerinin okulunu ziyaret etmesi sebebiyle bile arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalabilir. Zorbalık her zaman ciddiye alınmalıdır. İşte çocuğunuzu zorbalığa karşı korumaya yardımcı olması için ebeveynlere bazı tavsiyeler.

Zorbalık Nedir?

Zorbalık, fiziksel istismarı içerebilir; şiddet, korkutma ve tehdit edici davranışlar, alay etme ve lakap takma zorbalığın başlıca unsurlarıdır. Birini kendi iradesine karşı bir şeyler yapmaya zorlamak; onları küçük düşürmek veya onlarla dalga geçmek en sık karşılaşılan zorbalık eylemleridir.

Çocuklar Neden Zorbalık Yaparlar?

Çocuklar genellikle akranlarına uymaları için baskı altındadır. Zorbalığa uğrayan çocukların; saç stili veya rengi, kilosu, davranışları, ırkı ve yetenekleri onları zorbalık için potansiyel bir hedef haline getirebilir. Çocuklara zorbalık yapılmasının en sık karşılaşılan nedenleri bunlardır.

Akranları veya yaşından büyük çocukların, çocuğunuza değişmesi ve isteklerine uyması gerektiğini belirtse de, çocuğunuzun bunları yapması gerekmez. Çocuğunuz, bu durumun üstesinden tek başına gelemeyebilir. Okullar ve kurumlar, zorbalığın önlenmesi ve onunla başa çıkmak için yeterli prosedürlere sahip olması gerekir ve çocuğunuzun yardım arayacak kadar bilinçli olması gerekir. Ancak her kurum zorbalıkla yakından ilgilenmeyebilir veya çocuğunuz yardım almak için yeteri özgüvene sahip olmayabilir.

NSPCC, zorbalık kurbanları için 2015 yılında 26.000 danışma oturumu düzenlemiştir. Teknoloji ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla, zorbalığın ev ortamına taşınmasına sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durumda çocuğunuzun sadece fiziksel olarak değil, sanal ortamda da çeşitli kişiler tarafından zorbalığa uğrayabilme ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Çocuğuma Yapılan Zorbalıktan Nasıl Haberdar Olabilirim?

Çocuğunuz zorbalığa uğramamış olsa bile, onu zorbalık konusunda bilinçlendirmeniz büyük bir öneme sahiptirp. Zorbalığın kabul edilemez olduğunu ve başkaları tarafından kötü hissetmek için yapılırsa veya başkalarının acı çektiğini görürlerse, birisine söylemekten çekinmemeleri gerektiğini açıklayın.

Zorbalık Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuz konuşmakta isteksiz olabilir, bu yüzden belirtileri siz tespit etmelisiniz. Karakterlerinde, davranışlarında, ruh hallerinde veya tutumlarında bir değişiklik olduğunu fark edebilirsiniz. Belki de daha sessiz, daha duygusal, mutsuz, depresif ya da yalnız kalmaya istekliyse zorbalığa uğruyor olabilir. Okula gitmek istememe, sokağa çıkmak istememe hatta belirli bir kıyafeti giymekte isteksizse, hepsi zorbalık edildiğinin işareti olabilir.

Zorbalık fiziksel olabilir, bu yüzden açıklanamayan morluklar, izler veya yırtık giysiler görebilirsiniz. Ayrıca, öğle yemeği parası çalındığı veya gözünü korkutmak suretiyle bazı eşyalarını verdiği için de aç kalabilir ve mağdur olabilir.

Çocuğumun Bana Güvenmesini Nasıl Sağlayabilirim?

Çocuğunuzu zorbalık konusunda eğitin ve duygularını paylaşmalarını teşvik edin. Ancak, işlerin daha kötüye gideceği korkusuyla size veya okula söylemek istemeyebileceklerini de anlamınız gerekir. Bu durumu ona belli aralıklarla sakince açıklamalısınız. Bazı çocuklar zorbalıktan dolayı utanıyorlar ve yanlış bir şey yaptıklarına inanmaya başlıyorlar. Onlara kendilerinin suçu olmadığını belirtmenizde fayda var. Çocuğunuzdan size güvenmesini açıkça söyleyin. Söyledikleri her şeyi dinleyin ve sakin olun. Hiçbir durumda aşırı tepki göstermeyin.

Çocuğum, Benimle Sorunları Hakkında Konuşmazsa Ne Yapabilirim?

Çocuğunuza zorbalık edildiğinden şüpheleniyorsanız ancak sizinle sorunları hakkında konuşmadığını düşünüyorsanız, uzman danışmanlarla konuşmaları faydalı olacaktır. Devlet desteği ile zorbalığın engellenmesi için çeşitli girişimler başlatılmıştır. Bunlar arasında en fazla başvurulan platformlar guvenlicocuk.org.tr ve internetyardim.org.tr/siber-zorbalik ‘tır.

Çocuğuma Zorbalık Yapılırsa Ne Yapabilirim?

Okulların zorbalık karşıtı politikaları var ve bu konuyu çok ciddiye alıyorlar. Çocuğunuz zorbalığa maruz kalıyorsa, sorunu çözmek için yapılacak uygulamalar, zorbalık eden ve zorbalık gören olmak üzere her iki çocuk için de uygulanmalıdır. Sorunu kaldırmak için okul idaresinden randevu alın ve gerekirse polisi dahil edin. İsimler, tarihler, saatler ve olaylar gibi tüm delillere sahip olduğunuzdan emin olun.

Zorbalık olayının çözümü sonrasında, çocuğunuzu ailenizle veya güvenilir arkadaşlarıyla vakit geçirmeye ve eğlenceli aktiviteler yapmaya teşvik edin. Zorbalık gelecek tarihte tekrarlanırsa, yasal süreç başlatın veya çocuğunuzun okulunu, oyun alanlarını değiştirme yönünde adımlar atabilirsiniz.

Çocuğum Zorbaysa Ne Yapabilirim?

Tabii ki, zorbalık olayı her çocuk için bir zorbalık gören taraf varla sınırlı olmuyor. Çocuğunuzun bir zorba olduğunu öğrenirseniz, ne yapabilirsiniz? Her şeyden önce, onlarla davranışları ve diğerleri üzerindeki etkileri hakkında konuşun. Onları eğitin ve zorbalık hallerini sürdürmeye devam ederse küçük cezalar verin.

Siber Zorbalık Nedir?

İnternet üzerinden veya kısa mesaj yoluyla gerçekleşen zorbalık siber zorbalıktır. Sosyal medyaya (Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Tumblr ve WhatsApp) ve mobil cihazlara kolay erişim, siber zorbalığın her yerde, her zaman gerçekleşebileceği anlamına gelir.

Çevrimiçi mesaj yoluyla sohbet çocuklara ‘yenilmezlik’ duygusu verebilir. Çocuklar, yüz yüze söyleyemeyecekleri şeyleri mesaj yoluyla söyleyebilirler. Her üç gençten biri çevrimiçi olarak tehdit altında olduğunu hissettiğini belirtti. Anlık mesajlaşma, forumlar, oyun siteleri, sohbet odaları ve farklı web adreslerinde bulunan yorumlar, çocukların tümünü uygunsuz insanlara veya onları mağdur edecek malzemelere maruz bırakabilir.

Çocukların sosyal medya sitelerine katılması için asgari bir yaş (genellikle 13) dikkate alınması gerekmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun bu kurala uymasını sağlayın.

Çocuğumu Siber Zorbalığa Karşı Nasıl Koruyabilirim?

Günümüzde, çocuklarımızın çevrimiçi ortamda yaptıkları her şeyi izlemek zor olabilir, bu yüzden onları siber zorbalığa karşı nasıl koruyabiliriz? İşte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

  • Açık kurallar ve sınırlar belirleyin ve çocuk filtrelerini cihazlara yerleştirin
  • Çocukları internet güvenliği konusunda eğitin. Onlara yalnızca arkadaş olarak tanıdıkları insanlara görüşmesini, kişisel bilgileri ve konumlarını gizli tutmalarını ve endişeli hissettiklerinde size bildirmelerini isteyin.
  • Sizi veya daha yaşlı bir kardeşini sosyal medyada bir arkadaş olarak kabul etmelerini önerebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu, tehdit altında, üzgün veya küçük düşürülmüş hissederse sizinle konuşmaya teşvik edin
  • Herhangi bir siber zorbalık kanıtı kaydetmelerine yardımcı olun (konuşmaların ekran görüntülerini alın ve metin mesajlarını kaydedin)
  • Zorbaları engelleyin ve olayları web sitesi sağlayıcısına bildirin
  • Telefon numaralarını değiştirmek için çocuğunuzun cep telefonu operatörüne başvurun.
  • Zorbalar öğrenciler ise, okula başvurun.
  • Diğer önlemleri aldıktan sonra ciddiyseniz ve kararlıysanız, polise başvurun.

Öyleyse, ‘Çocuğumu zorbalık ve siber zorbalıklardan nasıl koruyabilirim?’ Sorusuna cevaben? Yapabileceğin birkaç şey var. Öncelikle, zorbalığın herkese yapılabileceğinin bilincinde olmalı ve çocukları bu konuda eğitmelisiniz. Zorbalığa uğramak onların suçu değil. Zorbalık herkes için üzücüdür. Bu durumda çocuğunuz ile iletişiminiz çok önemlidir. Çocukları zorbalığa karşı eğitin ki onlara ya da başkalarına karşı zorbalığa uğrayıp uğramadıklarını anlayabilsinler. Onlara size güvenebileceklerini ve her şeyin yoluna gireceğinin güvenini vermeniz gereklidir. Onları koruyacağınızı ve destekleyeceğinizi bildiklerinden emin olun.

Okulumuzda zorbalık unsurlarının asla yaşanmayacağı sıkı bir denetim uygulamaktayız. Ayrıca çocuklarımızı zorbalığa karşı eğitmekteyiz. İlkokul öncesi verdiğimiz eğitim ile çocuklarınız okul hayatını olumlu şekilde sürdürecektir. Ön kayıtlar için Ön kayıt formunu doldurabilir; +90 (312) 274 1122 nolu,  +90 (532) 356 9036 nolu ve +90 (533) 526 0868nolu numaramızı arayabilirsiniz. Okulumuz, Güzelkent Mahallesi 2617. Cadde No:14 Eryaman Etimesgut/Ankara adresindedir. 

İncleme
  • İnceleme
5

Özet

Okulumuzda zorbalık unsurlarının asla yaşanmayacağı sıkı bir denetim uygulamaktayız. Ayrıca çocuklarımızı zorbalığa karşı eğitmekteyiz. İlkokul öncesi verdiğimiz eğitim ile çocuklarınız okul hayatını olumlu şekilde sürdürecektir. Ön kayıtlar için Ön kayıt formunu doldurabilir; +90 (312) 274 1122 nolu, +90 (532) 356 9036 nolu ve +90 (533) 526 0868nolu numaramızı arayabilirsiniz. Okulumuz, Güzelkent Mahallesi 2617. Cadde No:14 Eryaman Etimesgut/Ankara adresindedir.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.