Eryaman Anaokulları – Eryaman Kreşler – Eryaman Anaokulu Tavsiyesi

Başlıklar

Eryaman Anaokulları listesini incelediğimizde, her kurumun uzman bir pedagog sahibi olmadığı, teknik ve akademik yeterlilikte eğitmenlere sahip olmadığı için, okul eğitimi çocuklarda negatif bir etki göstermektedir. Özellikle 3 yaş eğtii3-6 yaş, çocukların gelişimsel açıdan çok hızlı değişim gösterdiği bir dönemdir. Doğuştan getirilen bazı biyolojik etkenler ve çevreyle etkileşim sonucu ortaya çıkan etkenler çocukların gelişim sürecinde etkilidir. Bu etkenler içi içe geçmiş şekilde birbiriyle ilişkilidir. Biyolojik ve çevresel etkenler, gelişim üzerinde karşılıklı etkiye sahip olduğundan etki düzeyleri tam olarak belirlenememektedir. Ancak çocukların gelişimlerinin çevresel etkenlerin etkisiyle değiştirilebileceği düşünülmektedir. Çevresel etkenlerin büyük bir kısmının aileden kaynaklandığı düşünüldüğünde özellikle 3 – 6 yaş dönemdeki çocukların gelişiminde ailelerinin etkisi fazladır. Çocukların gelişimsel olarak duyarlı olduğu bu dönemde, çevresel uyaranlar gelişimleri üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Ailesi tarafından temel fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılandığı, gelişimsel açıdan uygun uyaranların sağlandığı çocukların gelişimleri olumlu şekilde etkilenecektir. Çocuklar bu koşullarda gelişimsel potansiyellerine ulaşabileceklerdir. Ancak çocuğun fiziksel ve duygusal olarak ihmal edilmesi, istismara uğraması, ailesi ile olumsuz etkileşiminin olması gibi durumlar gelişimini olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu sebeple 3 yaş çocukların akademik eğitimle yetiştirilmesi büyük bir öneme sahiptir. Erken yaşta bilinçli verilen eğitimler, çocukların; duygusal, bilişsel ve sosyal olarak gelişmesinde doğrudan etki göstermektedir. Eryaman Anaokulu tavsiyesi araştırması yaparsanız kurumumuz olan Melodi Anaokulu’nu tavsiye eden birçok ebeveyn olduğunu görebilirsiniz.

Anaokulu Eğitimi ile Ebeveyn Eğitimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ebeveynlerin çocuklarının gelişimi üzerindeki etkisi değişiklik göstermektedir. Bu farklılığa ebeveynlerin ya da çocukların özellikleri sebep olabilmektedir. Çocuk gelişimine doğrudan ya da dolaylı olarak etki ettiği düşünülen etkenlerden biri de annelerin ebeveyn öz yeterlilik algısıdır. Ebeveyn öz yeterliği; anne babaların, ebeveynlikle ilgili görevleri yerine getirebilme yeteneklerine dair inançlarıdır. Ebeveyn öz yeterlik algısı çocuğun davranışı ve gelişimi üzerinde yaratılan etki gücünü belirlemektedir. Ebeveyn öz yeterlik algısı, çocuğun gelişimini hem etkilemekte hem de çocuğun gelişimsel yanıtlarından etkilenmektedir.

Bu etkiyi şu şekilde açıklanmıştır: “Anne babaların ebeveyn öz yeterlik algısı güçlüyse daha olumlu ebeveynlik tutumları sergileyeceklerdir, bu da çocukların gelişimlerini olumlu şekilde etkileyecektir.” Çocuklarından olumlu geri bildirimler alan ebeveynler de ebeveynliğe dair daha güçlü bir özyeterlik algısına sahip olacaklardır. Bu döngü daha sonraki anne, baba ve çocuk etkileşimlerini de etkileyerek anne babaların öz yeterlik algısının güçlenmesini sağlamaktadır. Bu durumda, öz yeterliği yeteri kadar etkili olmayan ebevenylerin, çocuklarını anaokulu veya kreş eğitimine dahil etmesi ve bir pedagog desteğine başvurması büyük bir öneme sahiptir.

Eryaman Anaokulları - Eryaman Kreşler - Eryaman Anaokulu Tavsiyesi

Çocukların Gelişimsel Potansiyelinde Ebevenylerin Görevi

Çocukların gelişimsel potansiyeline ulaşabilmeleri için ebeveynlerle iş birliği yapmak önem taşımaktadır. Anne babalar çocuğun gelişimini destekleyici ortamı, çocuğun ihtiyaçlarına göre hazırlayarak çocuklarının gelişimlerini destekleyebilirler. Öz yeterlik, davranış değişikliğinin anahtarıdır. Bu nedenle ebeveyn öz yeterliği, ebeveynlik davranışının düzenlenmesinde göz önünde bulundurulmalıdır. Ebeveyn öz yeterliğinin güçlendirilmesi, çocuk gelişimi için riskli sayılabilecek bazı çevresel koşulların ortadan kaldırılmasından daha kolaydır. Geçim sıkıntısı, aile içi şiddet gibi olumsuz koşulların değiştirilemediği durumlarda anne babaların ebeveyn öz yeterlik algısını güçlendirmek, çocuklarının gelişimlerini destekleyici bir ortam sağlamalarını kolaylaştırmaktadır.

Bu nedenle eğitimin erken yaşta verilmesi çocukların gelecek yaşamları için büyük bir etki oluşturmaktadır.Ön kayıtlar için Ön kayıt formunu doldurabilir; +90 (312) 274 1122 nolu,  +90 (532) 356 9036 nolu ve +90 (533) 526 0868nolu numaramızı arayabilirsiniz. Okulumuz, Güzelkent Mahallesi 2617. Cadde No:14 Eryaman Etimesgut/Ankara adresindedir.  Instagram üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: Gökçenur ÖZDEMİR (HÜAES)

İncleme
  • İnceleme
5

Özet

Eryaman Anaokulları listesini incelediğimizde, her kurumun uzman bir pedagog sahibi olmadığı, teknik ve akademik yeterlilikte eğitmenlere sahip olmadığı için, okul eğitimi çocuklarda negatif bir etki göstermektedir. Özellikle 3 yaş eğtii3-6 yaş, çocukların gelişimsel açıdan çok hızlı değişim gösterdiği bir dönemdir. Doğuştan getirilen bazı biyolojik etkenler ve çevreyle etkileşim sonucu ortaya çıkan etkenler çocukların gelişim sürecinde etkilidir. Bu etkenler içi içe geçmiş şekilde birbiriyle ilişkilidir. Biyolojik ve çevresel etkenler, gelişim üzerinde karşılıklı etkiye sahip olduğundan etki düzeyleri tam olarak belirlenememektedir.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.