Çocukların Havuz ve Denizde Boğulma Riski Nasıl Önlenir? Boğulma Tehlikesi Engellemek

Başlıklar

Çocuk yaşta boğulma kazalarının çoğu yüzme havuzlarında meydana gelmektedir. Halka açık veya özel havuzları kullanırken, çocuklarınızın yakından denetlendiğinden ve havuz güvenliği kurallarına aşina olduklarından emin olmanızda fayda var.

Çocuklar İçin Havuz Güvenliği

 • Tüm havuz sahiplerine CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon) sertifikası verilmelidir. Kullandığınız havuzların bu sertifikaya sahip olduğundan emin olmak en iyisidir.
 • Havuz ziyaretlerinde çocuğunuz kayıpsa, derhal havuza bakın. Çocuklar sürekli hareket halindedir ve her saniye havuza düşme riski altındadır.
 • Çocuğunuzun temel seviyede yüzme eğitimi olmadan, tek başına havuza veya denize girmesine izin vermeyin.
 • Yüzerken veya kaydırak kullanırken çocuğunuza her zaman bir can yeleği giydirin.
 • Şişirilebilir oyuncaklar veya simitler, küçük çocukların beline sıkıştırılarak kullanılmamalıdır. Çünkü çocuk suda ters dönerse, şişme oyuncakları onun doğrulmasını engelleyecektir. Tam tersi şekilde aşırı gevşek şişme oyuncaklarından kayma riskleri de vardır.
 • Kullanılmadıkları zaman oyuncakları havuzdan çıkarın. Oyuncaklara erişmek isteyen küçük çocuklar, onlara ulaşmak için havuza düşebilirler.
 • Evden havuza giden herhangi bir kapı, açıldığında çalınacak bir alarm ile donatılmalıdır. Böylece sizden habersiz havuz çevresine gitmesi ve havuza düşmesi riski oluşmaz.

Güvenli Havuz Ekipmanları Nelerdir?

 • Havuz kullanımda değilken havuz çevresine veya üstüne güvenlik kapağı takın. Bu tarz kapaklar, su üzerinde bir bariyer görevi gören motorlu veya elektirik enerjisiyle çalışan cihazlar olabilir.
 • Kurtarma ekipmanını havuzun yanında tutun. Bunlar; acil durum telefonlarının kayıtlı olduğu bir taşınabilir telefon, can simidi ve çoban kancası olabilir.
 • Kullanılmayan şişme havuzlara girmek erişilemez olmalıdır. Denetimsiz bir çocuğun havuza girmesini önlemek için basamakları ve merdivenleri ortadan kaldırın. Çocuğun boyu şişme havuza yetişemediğinden içine düşme riski de ortadan kalmış olur.
 • Evin içinde ve yakın alanlarda duyulabilecek su altı havuzu alarmları kurun. Havuz kapakları ile kullanılabilecek alarmlar önerilir.
 • Tüm havuz etrafına çitler ve duvarlar yerleştirin. Çitler, kendiliğinden kapanabilen ve kendiliğinden açılan kapılarla en az 1,2 m (4 ft) yüksekliğinde olmalıdır ve mandallar da küçük bir çocuğun erişemeyeceği yerde olmalıdır.

Jakuzi (Küvet) ve Spa Güvenliği

Sıcak su havuzları ve spalar genellikle çocuklar için tehlikenin göz ardı edildiği yerlerdir. Boğulma, suya kasıtsız düşmelerden, drenajlara veya giderlere sıkışan saçlardan veya uzuvlardan kaynaklanabilir.

Küçük çocukları sıcak küvet ve kaplıcalara koymadan önce doktora danışmanız gereklidir. Beş yaşından küçük çocukların bunları kullanmasına izin çeşitli sorunlara yol açabilir.

Çocuklara spa küveti veya spa hizmeti kullandırıyorsanız, uygun önlemler alarak ve çocuklarınızla olası tehlikeler hakkında konuşarak boğulma risklerini önleyebilirsiniz. Aşağıdaki öneriler, çocuklarınızın boğulma veya diğer tehlikelerden korunmasına yardımcı olabilir:

 • Çocukları sıcak bir spa küveti veya spa etrafında yakından denetleyin ve acil durumlarda yardım çağırmak için yakınınızda bir telefon bulundurun.
 • Jakuzide su altı oyunlarına izin vermeyin. Sıcak su havuzu, spa giderleri ve drenajlar saçları emerek suyun altında bir çocuğu hapsedebilir. Çocuklara spa küvetleri ve spa’ların yüzme havuzu olmadığını ve oyun alanı olmadığını açıklayın.
 • Pompa kapatma anahtarının nerede olduğunu ve acil bir durumda nasıl kapatılabileceğini öğrenin.
 • Kullanılmadığında spa küvetinde veya spa merkezinde kilitli bir güvenlik kapağı bulundurun. Bir boşaltma kapağı eksik veya kırılmışsa, onarılıncaya veya değiştirilinceye kadar küveti kullanmayın.
 • Jakuzi ve spalarda su sıcaklığının 40 ° C’yi (104 ° F) geçmesine izin vermeyin . Boğulma, aşırı sıcak sudan meydana gelebilir; sıcak su, uyuşukluğa ve bilinç kaybına neden olabilir. Sıcak çarpması bir başka tehlikedir.
 • İzinsiz olarak bir çocuk, sıcak küvet alanına girdiğinde sizi uyarması için bir kapı alarmı, bir pencere alarmı veya her ikisini de kurun.

Yaşadığınız yerde bir havuz veya jakuziniz varsa, drenajların ve diğer parçaların geçerli güvenlik standartlarına uygun olup olmadığını öğrenin. Havuz veya jakuziyi satın aldığınız firmaya veya bir havuz operatörüne sorun.

Facebook Sayfamızdan paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca çocuk danışmanlığı ve okul öncesi eğitim için okulumuzu tercih edebilirsiniz. İletişim numaralarımız : +90 (312) 274 1122 – +90 (532) 356 9036 – +90 (533) 526 0868

İnceleme
 • İnceleme
5

Özet

Çocuk yaşta boğulma kazalarının çoğu yüzme havuzlarında meydana gelmektedir. Halka açık veya özel havuzları kullanırken, çocuklarınızın yakından denetlendiğinden ve havuz güvenliği kurallarına aşina olduklarından emin olmanız gereklidir.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.