Çocuklarınızın Okulda Başarılı Olması İçin Yapmanız Gerekenler

Başlıklar

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni sizlersiniz. Ebeveynler, okul hayatına ve kurumlara dahil olduğunda, çocuklar eğitim konusunda daha başarılı olur ve okula gitme konusunda daha istekli olurlar. Ancak çocuklarınızın okul hayatına girdiğinizde önemli birkaç hususa dikkat etmenizde fayda var. Aslında birçok araştırma, ailelerin okul hayatına dahil olmasının, bir çocuğun eğitim başarısı için harcanan paradan veya ebeveynlerin ne kadar eğitim aldığından daha önemli olduğunu göstermektedir. Ebeveynlerin, çocuklarının evde ve öğretim yılı boyunca eğitimlerini desteklemelerinin birçok etkili yolu var. 

Çocuğunuzun Öğretmenleri ve Okul Personelleri ile Bağlantıda Kalın

1. Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışın. Okul yılı başlar başlamaz çocuğunuzun öğretmeniyle tanışmanın bir yolunu bulmaya çalışın. Melodi Anaokulu’nda öğrenim gören bir çocuğunuz varsa siz talep etmeden öğretmenler sizinle temasa geçecektir. Ancak her okulda bu anlayış mevcut değil. Çoğu okul, ailelerin eğitime dahil olmasını tercih etmez. Bu gibi durumlarda öğretmene çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmak istediğinizi bildirin. Çocuğunuzla ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, öğretmenin sizinle iletişim kurmasını istediğinizden emin olun. 

2. Çocuğunuzun okulunda kimin kim olduğunu öğrenin. Çocuğunuzun okulunda; öğrenmesine, sosyal ve duygusal olarak büyümesine ve okul ortamında gezinmesine yardımcı olacak birçok insan var. Öğretmenlerin, yöneticilerin ve personellerin sorumlulukları dahilinde çocuğunuz ile sürekli temas halinde olmaktadırlar. Her okul farklıdır, ancak okul çalışanlarını ve eğitmenlerini tanımak size fayda sağlayacaktır.

3. Veli Toplantılarına katılın ve çocuğunuzun öğretmeni ile irtibatta kalın. Okullar genellikle her yıl bir veya iki kez veli toplantısı yapar. Bu toplantılarda diğer ebeveynler ile tanışmanızda da fayda var. Toplantılarda çocuğunuzun performansını öğrenin ve diğer çocukların ebeveynlerini gözlemleyin. Diğer ebeveynler hangi konularda ögretmene danıştığını bilmenizde fayda var.

Çocuğunuzu akademik olarak destekleyin

4. Çocuğunuzun sınıf performansını öğrenin. Öğretmene, çocuğunuzun sınıfta diğer öğrencilere kıyasla ne kadar başarılı olduğunu sorun. Çocuğunuz yeteri kadar performans gösteremiyorsa, yardım etmek için öğretmene neler yapabileceğinizi veya ögretmenin bu konuda neler yapabileceğini sorun. Çocuğunuz çok geride kalmadan önce erken hareket etmek önemlidir. Ayrıca, çocuğunuzun karnesini detaylı şekilde gözden geçirin. 

5. Çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceğini düşünüyorsanız, özel hizmetler için başvurun. Çocuğunuz öğrenme ile ilgili problem yaşıyorsa, okula çocuğunuz için ekstra ders saatleri isteyin. Bu saatler harici kurslar ve haftasonu etkinlikleri olabilmektedir. Okul dışı özel dersler de bu hizmetler arasındadır.

6. Çocuğunuzun ev ödevini yaptığından emin olun. Çocuğunuza eğitimin önemli olduğunu düşündüğünüzü ve ev ödevlerinin her gün yapılması gerektiğini söyleyin. Çocuğunuza ders çalışması için özel bir yer ayırarak ve ev ödevleri için düzenli bir zaman oluşturarak başlayabilirsiniz. Ev ödevi sırasında televizyon ve telefon görüşmeleri gibi dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırarak ödevlerinde yardımcı olabilirsiniz. 

7. Gerekirse çocuğunuzun ödevlerine yardım edin. Çocuğunuza ev ödevlerinde veya okul projelerinde yardımcı olmak sizin için zorsa, yardım edebilecek başka birini bulmaya çalışın. Okulla, ders gruplarıyla, okul sonrası programlarla, irtibat kurun.

8. Çocuğunuzun sınavlar için hazırlanmasına yardımcı olun. Sınavlar, öğrenci notunun belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çocuğunuz ayrıca, okul yılı boyunca birden fazla dersten sınava girecektir. Bu süreçte sınav öncesi yardımlarınız, çocuğunuzun eğitim hayatına fayda sağlayacaktır.

Çocuğunuz için son derece ilgili bir okul öncesi eğitimi vermekteyiz. Ön kayıtlar için Ön kayıt formunu doldurabilir; +90 (312) 274 1122 nolu,  +90 (532) 356 9036 nolu ve +90 (533) 526 0868nolu numaramızı arayabilirsiniz. Okulumuz, Güzelkent Mahallesi 2617. Cadde No:14 Eryaman Etimesgut/Ankara adresindedir. 

İnceleme
  • İnceleme
5

Özet

Çocuğunuz için son derece ilgili bir okul öncesi eğitim vermekteyiz. Ön kayıtlar için Ön kayıt formunu doldurabilir; +90 (312) 274 1122 nolu, +90 (532) 356 9036 nolu ve +90 (533) 526 0868nolu numaramızı arayabilirsiniz. Okulumuz, Güzelkent Mahallesi 2617. Cadde No:14 Eryaman Etimesgut/Ankara adresindedir.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.