Ankara Anaokulu ve Kreş – Eryaman Anaokulu Kreş ve Okul Öncesi Eğitim

Başlıklar

Ankara veya Eryaman içerisinde çocuğunuz için bir anaokulu veya kreş arayışına girmiş olabilirsiniz. Çocuğunuz anaokuluna başlayacak kadar büyüdü ama okul için yeterince hazır mı? Çocuğunuzun anaokuluna hazır olma durumunu belirleyecek faktörleri ve okulda başarılı olması için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz için sizlere birkaç bilgi vermek istedik.

Anaokuluna Hazırlık Neden Önemlidir?

Anaokulu, çocuğun örgün eğitimine başladığını gösterir. Bir çocuğun ilk okul deneyimleri, yaşamın geri kalanında başkalarıyla ilişkisini etkileyebilir. Örneğin, bu aşamadaki başarı veya başarısızlık, çocuğun refahını, özgüvenini ve motivasyonunu etkileyebilir. Sonuç olarak, çocuğunuz okula başladığında sınıfta öğrenmeye ve ders etkinliklerine katılmaya hazır olduğundan emin olmak önemlidir.

Çocuğumun Anaokuluna Hazır Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Çoğu anaokulu veya kreşler uygunluğu belirlemek için çocuğun yaşı göz önünde bulundurulur. Tipik olarak, bir çocuk anaokuluna girmeden önce en az 3 yaşında olmalıdır. Bununla birlikte, yaş, bir çocuğun anaokuluna hazır olduğunu ölçmenin tek yolu değildir.

Çocuğunuzun anaokuluna hazır olup olmadığını belirlemeye çalışırken, belirli becerileri yapabiliyor olması konusunda endişelenmeyin. Bunun yerine, öğrenmeye hazır olduğunu düşünün. Çocuğunuz ne kadar iyi iletişim kurabiliyor ve dinleyebiliyor? Çocuğunuz diğer çocuklarla ve yetişkinlerle iyi geçinir mi? Kendi sezginizi bir ebeveyn olarak kullanın ve çocuğunuzun gelişimi ve okula hazırlığı hakkında yararlı, nesnel bilgiler için çocuğunuzun doktoruna, okul öncesi öğretmenine veya bakıcısına danışabilirsiniz.

Bazı okulların, aynı yaştaki diğer çocuklara göre yeteneklerini değerlendirmek için çocuklardan öğretmen tarafından idare edilen bir anaokulu hazırlık sınavına girmeleri gerekebilir. Tüm eğitimciler anaokulu öğrencileri için bu bireysel, sınıf içi hazırlık testlerinin zaman ve kaynakların uygun bir kullanımı olduğuna inanmamaktadır.

Bir Çocuğun Anaokuluna Kaydolmasını Geciktirmek Faydalı Mı?

Bazı veliler çocuğun anaokuluna girişini geciktirmeyi seçerek, çocuğun akademisyenler, atletizm veya sosyal ortamlara sokmadıklarında büyük bir avantaj sağlayabileceğini düşünür. Çocuklarının yeteri kadar olgunlaştığını düşünmezler.

Bununla birlikte, araştırmalar anaokuluna gidecek yaşta olan ancak bir yıl ertelenen kayıtların normal yaşta olan çocuklardan daha iyi performans göstermediğini göstermektedir. Özellikle de çocuk, okul öncesi hazırlığın teşvik edilmediği bir ortamda kalıyorsa. Ek olarak, bir diğer çalışma da, geç yaşta eğitim alan çocuğun ergenlik döneminde daha yüksek davranış problemi riski altında olduğunu göstermektedir.

İnceleme
  • İnceleme
5

Özet

Ankara veya Eryaman içerisinde çocuğunuz için bir anaokulu veya kreş arayışına girmiş olabilirsiniz. Çocuğunuz anaokuluna başlayacak kadar büyüdü ama okul için yeterince hazır mı? Çocuğunuzun anaokuluna hazır olma durumunu belirleyecek faktörleri ve okulda başarılı olması için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz için sizlere birkaç bilgi vermek istedik.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.