Çocuklarda Suçiçeği: Cilt Enfeksiyonları Nasıl Önlenir?

Başlıklar

Suçiçeği, varicella-zoster virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Belirtileri arasında ateş, ağrılar, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık ve yüzde, kafa derisinde, gövdede, kollar ve bacaklarda kırmızı lekeler oluşması vardır. Bu lekeler çok kaşıntılı ve sıvı ile dolu kabarcıklar gibi görünürler.

Suçiçeği Nedir?

Suçiçeği (varicella), tüm vücutta kaşıntılı kızarıklığa ve kırmızı lekelere veya kabarcıklara (çiçek) neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Suçiçeği hamile kadınlar, yeni doğanlar, gençler, yetişkinler ve vücudun enfeksiyonla mücadele etmesini zorlaştıran bağışıklık sistemi sorunları olan kişiler için ciddi sorunlara neden olabilir.

Suçiçeği genellikle sağlıklı çocuklarda ciddi bir sağlık sorunu değildir. Suçiçeği olan insanlar, diğer kişilere bulaştırmamak için temaslardan kaçınmalıdır. Ancak suçiçeği olan çocukların, kendilerini iyi hissediyorlarsa evde kalması gerekmeyebilir.

Suçiçeği olduktan sonra tekrar olma ihtimaliniz yoktur. Fakat hastalık geçtikten sonra virüs vücudunuzda kalır. Virüs tekrar aktif hale gelirse, zona denilen ağrılı bir viral enfeksiyona neden olabilir.

Suçiçeği Neden Olur ve Nasıl Yayılır?

Suçiçeği virüsüne varicella-zoster virüsü neden olur. Kolayca yayılabilir. Hapşıran, öksüren veya yiyecek veya içecek paylaşan enfekte bir kişiden alabilirsiniz. Suçiçeği kabarcığından gelen sıvıya dokunursanız da bu hastalığa kapılabilirsiniz.

Suçiçeği olan bir kişi, herhangi bir belirtisi olmadan önce virüsü bulaştırmış olabilir. Suçiçeği en kolay şekilde tüm kabarcıklar kabarıncaya kadar kızarıklığın ortaya çıkmasından 2 ila 3 gün önce yayılmaya başlamış olur.

Hiç hasta olmadıysanız ve suçiçeği aşısı yaptırmadıysanız, suçiçeği için risk altındasınız. Birlikte yaşadığınız bir kişi suçiçeği hastalığına kapılmışsa, yakın temastan dolayı riskiniz daha da artar.

Semptomlar Neler?

Suçiçeği ilk belirtileri genellikle virüs bulaşmış bir kişiyle temas ettikten yaklaşık 14 ila 16 gün sonra ortaya çıkar. Çoğu insan kendini hasta hisseder ve ateşi, iştahı azalır, baş ağrısı, öksürük ve boğaz ağrısı görülür. Kaşıntılı suçiçeği belirtisi genellikle ilk semptomların başlamasından 1 ila 2 gün sonra ortaya çıkar.

Suçiçeği kırmızı lekesi göründükten sonra, lekenin bütün aşamalarından geçmesi genellikle 1 veya 2 gün sürer. Bu, kabarmayı, patlamayı, kurutmayı ve üzerini kabuklamayı içerir. Her gün 5 ila 7 gün boyunca yeni kırmızı lekeler görünecektir.

Çoğu durumda, siz veya çocuğunuz, kendinizi veya çocuğunuzu yeterince iyi hissettiğinde işe, okula veya kreşe geri dönebilir. Ancak ne zaman işe ya da okula dönüleceğine ilişkin, okul veya iş yönetimi ayrı bir kural belirtmiş olabilir. Çocuğunuzun ne zaman okula ya da kreşe dönebileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Suçiçeği nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtilerinizi soracak ve muayene edecektir. Bu genellikle doktorunuza suçiçeği olup olmadığını öğrenmesi için yeterli bilgi sağlar.

Suçiçeği belirtileri olan sağlıklı bir çocuğun doktora gitmesi gerekmeyebilir. Çocuğunuzun belirtilerini telefonla doktora tarif edebilirsiniz.

Gençler, yetişkinler, hamile kadınlar ve sağlık sorunları olan kişilerin suçiçeği için doktora gitmeleri gerekir. Hamilelikte suçiçeği doğum kusurlarına veya ciddi yenidoğan enfeksiyonlarına neden olabileceğinden, bu özellikle hamile kadınlar için önemlidir.

Suçiçeği Nasıl tedavi edilir?

Çoğu sağlıklı çocuk ve yetişkin, sadece suçiçeği için evde tedaviye ihtiyaç duyar. Evde tedavi, ateşi ve kaşıntıyı azaltmak için dinlenmeyi ve ilaç almayı içerir. Ayrıca kaşıntıya yardımcı olmak için yulaf ezmesini eriterek kaşıntı bölgelerine sürebilirsiniz.

Uzun süreli hastalıkları veya başka sağlık sorunları olan insanlar, suçiçeği için daha fazla tedaviye ihtiyaç duyabilir. Antiviral ilaçlar olaibilmektedir. Doktorunuz size daha kısa sürede kendinizi daha iyi hissetmeniz için virüse maruz kaldıktan kısa bir süre sonra verebilir.

Suçiçeği nasıl önlenebilir?

Suçiçeği aşılarını kullanarak suçiçeği önleyebilirsiniz . Çocuklar suçiçeği aşılarını rutin aşılarının bir parçası olarak alırlar.

inceleme
  • inceleme
5

Özet

Suçiçeği, varicella-zoster virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Belirtileri arasında ateş, ağrılar, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık ve yüzde, kafa derisinde, gövdede, kollar ve bacaklarda kırmızı lekeler oluşması vardır. Bu lekeler çok kaşıntılı ve sıvı ile dolu kabarcıklar gibi görünürler.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.