Küçük Çocuklarda İlaç, Şurup, Asetaminofen (Parasetamol) Kullanımı

Başlıklar

Aşağıdaki bilgiler, (Genel Pediatri – İTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları) üniversite sayfasından derlenmiştir. Aşağıdaki maddeleri çocuğunuza uygulamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Asetaminofen (Parasetamol), ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir. Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde hızla emilir. İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Tylenol gibi asetaminofen, ateşi düşürmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. İbuprofen gibi steroidal olmayan iltihap önleyici ilaçlar ( NSAID ) iltihaplanmayı azaltmaz ama midenin bozulmasına ve diğer yan etkilere neden olma olasılığı daha düşüktür.

İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlaç kullanımında bu önlemlere uyduğunuzdan emin olun.

  • Asetaminofen birçok formda bulunabilir ve farklı dozlarda üretilebilir.
  • İlaçları kullanmadan önce prospektüsteki tüm talimatları okuyun ve sorularınızda doktorunuza danışın.
  • Çocuğunuza prospektüste önerilen maksimum dozdan daha fazlasını vermeyin.
  • Çocuğunuza reçetesiz soğuk algınlığı, grip ilaçları aynı saat içerisinde asetaminofen (Tylenol) verirken dikkatli olun. Bu ilaçların çoğu asetaminofen içermektedir. Çok fazla asetaminofen zararlı olabilir.
  • Bebeğinize ilaç verirseniz, doktorunuza veya bir eczacının ne miktarda verilmesi gerektiğine dair tavsiyelerine uyun. Çocuğunuz bu tip ilaçlara alerjisi varsa asetaminofen kullanmayın.
  • 3 aylık veya daha küçük olan bir bebekte ateşi düşürmek için ilaç vermeden önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Bu, bir bebeğin ateşinin ciddi bir hastalık belirtisi olmadığından emin olmak içindir. Bazen aşı sonrası ateş ortaya çıkar. Bir aşılamadan sonra bebeğinizin ateşini düşürmek için doktorunuza veya eczacınıza ait talimatlara uymanızda fayda var.
  • Asetaminofen ürünleri çiğneme tabletleri, şurup ve rektal fitiller şeklinde olabilir. Doğru doz ve dozun kullanım zamanları ilacın etki etmesi için önemlidir. Çocuğunuzun kilosuna göre doğru dozu verebilmeniz için her zaman prospektüsü okuyun. Bebekler genellikle çocuklardan daha farklı bir doza ihtiyaç duyar. Doğru dozu ölçüp verdiğinizden emin olmak için, evinizdeki bir kaşığı değil, ilacı ile birlikte gelen ölçüm kaşığını kullanın.
  • Asetaminofen ve ibuprofen, farklı doz önerileri olan farklı ürünlerdir. Asetaminofen ve ibuprofen dozları arasında gidip gelmeden önce çocuğunuzun doktoru veya eczacı ile konuşun. İki ilaç arasında geçiş yaptığınızda, çocuğunuzun çok fazla ilaca maruz kalabilir.
  • Çocuğunuza ateş veya ağrı için asetaminofen veriyorsanız, asetaminofen veya ibuprofen içeren soğuk algınlığı veya grip ilacı vermeyin. Çocuğunuzu fazla dozda ilaca maruz bırakmayın.

Kiloya Göre Verilmesi Gereken Dozajlar

Dozaj: Gerektiği gibi 4-6 saatte bir asetaminofen verin. 24 saatlik bir süre içinde 2 ila 5’ten fazla doz vermeyin. Dozajlar, oral veya rektal ürünlerin kullanılmasından bağımsız olarak, çocuğun kilosuna dayanır.

Çocuğun kilogram cinsinden ağırlığıÇocuğun kilo cinsinden ağırlığıMiligram cinsinden doz

2,5-5,4

6,0-11,0

Bir doktora veya eczacıya danışın

5,5-7,9

12,0-17,0

80 mg

8,0-10,9

18,0-23,0

120 mg

11,0-15,9

24,0-35,0

160 mg

16,0-21,9

36,0-47,0

240 mg

22,0-26,9

48,0-59,0

320 mg

27,0-31,9

60,0-71,0

400 mg

32,0-43,9

72,0-95,0

480 mg

Yukarıdaki bilgiler, (Genel Pediatri – İTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları) üniversite sayfasından derlenmiştir. Yukarıdaki maddeleri çocuğunuza uygulamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

İnceleme
  • İnceleme
5

Özet

Aşağıdaki bilgiler, (Genel Pediatri – İTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları) üniversite sayfasından derlenmiştir. Aşağıdaki maddeleri çocuğunuza uygulamadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Asetaminofen (Parasetamol), ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir. Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde hızla emilir. İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Tylenol gibi asetaminofen, ateşi düşürmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. İbuprofen gibi steroidal olmayan iltihap önleyici ilaçlar ( NSAID ) iltihaplanmayı azaltmaz fakat midenin bozulmasına ve diğer yan etkilere neden olma olasılığı daha düşüktür.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.