Çocuğa Oda Temizliği Nasıl Öğretilir? – Yürümeye Başlayan Çocuklara Temizlik Eğitimi

Başlıklar

Yeni yürümeye başlayan çocuklar dağınıklık yaratmak için inanılmaz bir kapasiteye sahiptir. Oyuncak raflarındaki tüm oyuncakları göz açıp kapayıncaya kadar zemine yayabilirler. Bu dağınıklık ve herşeye erişme hissi onlara bir mutluluk veriyor. Tüm oyuncaklarına tek uzanışta erişmeleri, onlara bir güvenlik hissi veriyor. Ancak bu durum onların dağınık bir birey olarak gelişmesini sağlayabilir. Temiz bir odaya sahip olmaları, kendi eşyalarını toplamaları her ebeveynin isteğidir. Bu durumda onlara oda temizliği için nasıl bir eğitim vereceğinizi bilmeniz gereklidir. İşte uzmanların önerdiği birkaç tavsiye…

Temizleme Saatlerini Sınırlayın

Bütün gün dağınıklığın üstesinden gelmeye çalışırsanız, hem siz hem de çocuğunuz huzursuz olur. Küçük bir çocuğa sahipseniz, odayı bir seferde temizlemek veya toplamak için günün sonuna kadar beklemek daha iyi olur. Temizlik için doğru bir zaman seçin (örneğin, akşam yemeğine gitmeden hemen önce) ve temizlik saati çocuğunuzun günlük rutininin düzenli bir parçası olmasına özen gösterin. Daha büyük çocuklar için (üç yaşına daha yakın), temizliği bir oyun haline getirmek daha etkilidir Birlikte yaptığınız bir oyun veya bilmece, bu uygulamayı daha eğlenceli bir hale getirecektir.

Tam Temizlik Her Zaman İyi Değildir

Çocuğunuz bir lego inşa ediyorsa veya henüz zor bir bulmacayı bitirmediyse ve ertesi gün devam ettirmek istiyorsa, bu projeleri bir kenara koymasına izin verin.  Çocuğunuzun tutmaya olan arzusuna saygı gösterin. Devam eden projeler için özel bir köşe veya masa tutabilirsiniz.

Temizliğe Yardım Edin

Yürümeye başlayan çocuğunun tüm eşyalarını kendi başına temizlemesini beklemek mantıklı değildir. Bu yüzden bu işe yardım edin; daha zorlu işleri (kitaplarını rafa koyma) tek seferde başaramazken, daha kolay işleri yerine getirebilirler (legoları torbaya doldurma). Görevlerinizi bir oyuna (bir saate ayarlayın ve ilk kimin bitireceği yarışması yapabilirsiniz) veya bir öğrenme deneyimine (oyuncakları sıralarken şekilleri veya renkleri işaretleyin) veya bir şarkı söylemeye (ikinizin birlikte yapabileceği kendi temizlik şarkınızı hazırlayın) birlikte şarkı söyleyin) ve iki kat daha eğlenceli hale getirin.

WeCreativez WhatsApp Support
Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz.
Whatsapp 7/24 Destek +90 532 356 90 36 nolu numaramızla iletişime geçeceksiniz.